Six Color Ink Cup Pad Printing Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Lifelong Maintenance |
| Warranty: | One Year |
Diamond Member Since 2014
Suppliers with verified business licenses
Address
No. 4 of Jingong Second Road, Shatou Area, Chang'an, Dongguan, Guangdong, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, EXW
Terms of Payment
LC, T/T, Western Union, Money Gram
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- P6/CK
- Color & Page
- Multi-Colour
- Tone
- Six Color
- Transmission Type
- Multi-Color Pad Printer
- Usage
- Label Printer, Card Printer, Cloths Printer, Paper Printer, Tube Printer, Bill Printer
- Automatic Grade
- Automatic
- Steel Plate Size
- 100*250mm
- Speed(pcs/hr)
- 1400
- Print Size
- 70*100mm
- Ink Cup Diameter
- 90mm
- Vertical Stroke
- 75mm
- Transverse Stroke
- 160mm
- Workstations
- 18PCS
- Worktable Driven
- Cylinder
- Locating Method
- Pneumatic Bolt
- Power Supply
- AC 110/220V
- Air Supply
- 5 ~ 7 Bar
- Transport Package
- Plywood
- Specification
- 100*250mm
- Trademark
- HX
- Origin
- China
- HS Code
- 8443198000
- Production Capacity
- 100 Sets/Month
Product Description
Six Color Ink Cup Pad Printing Machine
Technical paremeter:
Function introduction:
1. SCM IC compile action program, kinds of printing modes for choosing
2. aut 4-digit counter built-in, and strat printing quantity
3. airframe adopts coin alloy, and metal coating surface
4. worktable, printing pad and ink tray can be adjusted X. Y. Z direction
5. sucking ink and the pressure of printing pad can be adjusted sepearetly
6. the stroke of scratching ink is adjustable
7. it has function of leveling ink by sliding automatically on front/back, this can avoid printing ink partial solidification
8. the speed of all the cylinderes can be adjusted independently
9. adopting original Janpan SMC and Taiwan MINDMAN pneumatic parts
10. each adjustable location has scale logo
11. the machine is running fast, it's steady and low noise
Technical paremeter:
| Name | Six Color Pad Printer With Conveyor |
| power | 110/220V 50-60HZ |
| Air pressure | 5~7bar |
| Steel plate size | 100*150mm |
| Printing area | 60*120mm |
| Printing speed | 1500times/hr |
| Max height of product | 100mm |
| Transverse stroke | 160mm |
| Vertical stroke | 75mm |
| Adjustable angle of rubber pad | 360° |
| Adjustable angle of worktable | ±5° |
| Workstation | 16 PCS |
| Repeat precision | ≤0.05mm |
| Machine dimension | 1380*1120*1380 |
| Machine weight | 200KG |
Function introduction:
1. SCM IC compile action program, kinds of printing modes for choosing
2. aut 4-digit counter built-in, and strat printing quantity
3. airframe adopts coin alloy, and metal coating surface
4. worktable, printing pad and ink tray can be adjusted X. Y. Z direction
5. sucking ink and the pressure of printing pad can be adjusted sepearetly
6. the stroke of scratching ink is adjustable
7. it has function of leveling ink by sliding automatically on front/back, this can avoid printing ink partial solidification
8. the speed of all the cylinderes can be adjusted independently
9. adopting original Janpan SMC and Taiwan MINDMAN pneumatic parts
10. each adjustable location has scale logo
11. the machine is running fast, it's steady and low noise
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Pad Printing Machine
- Six Color Eight Color Pad Printer
- Six Color Ink Cup Pad Printing Machine
Related Categories
Hot Searches
More