Single Color Eraser Automatic Pad Printer
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Lifelong Maintenance |
| Warranty: | One Year |
Diamond Member Since 2014
Suppliers with verified business licenses
Address
No. 4 of Jingong Second Road, Shatou Area, Chang'an, Dongguan, Guangdong, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, EXW
Terms of Payment
LC, T/T, Western Union, Money Gram
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HX-XP
- Color & Page
- Single-Colour
- Tone
- Monochrome
- Transmission Type
- Single-Colour Pad Printer
- Usage
- Label Printer, Card Printer, Cloths Printer, Paper Printer, Tube Printer, Bill Printer, Eraser Printer
- Automatic Grade
- Automatic
- Steel Plate Size
- 100*330mm
- Speed(pcs/hr)
- 4800
- Transport Package
- Plywood
- Specification
- 100*330mm
- Trademark
- HX
- Origin
- China
- HS Code
- 8443198000
- Production Capacity
- 500 Sets / Year
Product Description
Single Color Eraser Automatic Pad Printer
Technical Parameter
Technical Parameter
| Name | Automatic Eraser Pad Printer Machine |
| Feeding system | Vibrating disk |
| Baiting system | Cylinder |
| Steel plate size | 100*330mm |
| Machine speed | 1000-1200 cycles/hr (print 4pcs at a time) |
| Print size | 60*150mm |
| Transverse stroke | 350mm |
| Vertical stroke | 75mm |
| Ink cup diameter | 90mm |
| Round ring material | Ceramic |
| Machine dimension | 1580*850*1250mm |
| Power | 220V 50-60Mhz |
| Air supply | 5 ~ 7 Bar |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Automatic Pad Printing Machine
- Single Color Eraser Automatic Pad Printer
Related Categories
Hot Searches
More