Efficient Silk Screen Printing Machine for Rapid Production
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | One Year |
| Type: | Automatic Screen Printing Machine |
Diamond Member Since 2014
Suppliers with verified business licenses
Address
No. 4 of Jingong Second Road, Shatou Area, Chang'an, Dongguan, Guangdong, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, EXW
Terms of Payment
LC, T/T, Western Union, Money Gram
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HX-1SR-UV
- Style
- Screen-process Printing Press
- Structure
- Rotary Printing Press
- Color & Page
- Single-Colour Printing Press
- Application
- Tubes Printing
- Print Interface
- No Need
- System Supported
- No Need
- Transport Package
- Plywood
- Specification
- 236*170mm
- Trademark
- HX
- Origin
- China
- HS Code
- 8443192290
- Production Capacity
- 100 Sets / Year
Product Description
Automatic Soft Tubes Screen Printing Machine
Specification:
Advantages:
1. Experience the remarkable Auto Vertical Rotational UV Screen Printing Machine, meticulously crafted for excellence in printing on plastic soft tubes, caps, jars, and cups. This versatile machine ensures precision and adaptability for various packaging needs.
2. With a sleek, compact design, it features a built-in registration system (optionally electable), and a UV curing or heater system. Experience incredible efficiency with a maximum printing speed of up to 3,000 pieces per hour.
3. Our advanced configured systems include PLC and touch screen interfaces, automatic feeding and downloading mechanisms, and a flaming system with double torches for specialized PP plastics. Additionally, the mechanical synchronous drive and 'No-piece-No-printing' sensor, along with a robust mechanical fixing system, promise seamless operation.
3. Embrace the innovation of a state-of-the-art vertical rotating mechanical synchronous drive system. Work-pieces are rotated a full 360 degrees for comprehensive printing coverage, transforming this machine into a high-capacity production line. The sophisticated feeding system and flawless design cater to the diverse requirements of discerning customers, ensuring high-quality results.
Specification:
| Max. Speed | 2500 - 3000pcs/hr |
| Printing Area | 236mmX170mm(ф75mm) |
| Printing Product Length | 280mm |
| Number of Print Head | 1 pc |
| Number of UV System | 1 pc |
| UV Lamp Power:2.4kw | 2.4kw |
| Electrical Requirement | 380v 3phase 50/60Hz, 20A |
| Dimension (LxWxH) | 1850mmx1450mmx1700mm |
| Machine Weight | 1120kg |
| Air Consumption | 5-7bar 100 L/min |
| Power Consumptions | 4.5kw |
Advantages:
1. Experience the remarkable Auto Vertical Rotational UV Screen Printing Machine, meticulously crafted for excellence in printing on plastic soft tubes, caps, jars, and cups. This versatile machine ensures precision and adaptability for various packaging needs.
2. With a sleek, compact design, it features a built-in registration system (optionally electable), and a UV curing or heater system. Experience incredible efficiency with a maximum printing speed of up to 3,000 pieces per hour.
3. Our advanced configured systems include PLC and touch screen interfaces, automatic feeding and downloading mechanisms, and a flaming system with double torches for specialized PP plastics. Additionally, the mechanical synchronous drive and 'No-piece-No-printing' sensor, along with a robust mechanical fixing system, promise seamless operation.
3. Embrace the innovation of a state-of-the-art vertical rotating mechanical synchronous drive system. Work-pieces are rotated a full 360 degrees for comprehensive printing coverage, transforming this machine into a high-capacity production line. The sophisticated feeding system and flawless design cater to the diverse requirements of discerning customers, ensuring high-quality results.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Automatic Screen Printing Machine
- Automatic Cylindrical Silk Screen Printer
- Efficient Silk Screen Printing Machine for Rapid Production
Related Categories
Hot Searches
More