Mini Single Color Tampo Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Lifelong Maintenance |
| Warranty: | One Year |
Diamond Member Since 2014
Suppliers with verified business licenses
Address
No. 4 of Jingong Second Road, Shatou Area, Chang'an, Dongguan, Guangdong, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, EXW
Terms of Payment
LC, T/T, Western Union, Money Gram
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MINI
- Color & Page
- Single-Colour
- Tone
- Monochrome
- Transmission Type
- Pneumatic Pad Printer
- Usage
- Tube Printer
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Steel Plate Size
- 100*100mm
- Speed(pcs/hr)
- 1400
- Power Supply
- AC 220V
- Air Supply
- 5 ~ 7 Bar
- Plate Size
- 100*100mm
- Print Size
- 60*60mm
- Transport Package
- Plywood
- Specification
- 100*100mm
- Trademark
- HX
- Origin
- China
- HS Code
- 8443198000
- Production Capacity
- 100 Sets / Month
Product Description
Mini Single Color Tampo Machine
Machine summary:
single color pad printer is the main machine in printing industry. It has three models for selecting with plate size 100*100mm, 100*150mm, 100*200mm which is suitable for different printing area requirement. The ink tray system is easy to operate and adjust. It's very suitable for printing logos on surface of plastic, hardware, electronic, gifts, toys etc products.
Function introduction:
1. SCM IC compile action program, kinds of printing modes for choosing
2. aut 4-digit counter built-in, and strat printing quantity
3. airframe adopts coin alloy, and metal coating surface
4. worktable, printing pad and ink tray can be adjusted X. Y. Z direction
5. sucking ink and the pressure of printing pad can be adjusted sepearetly
6. the stroke of scratching ink is adjustable
7. it has function of leveling ink by sliding automatically on front/back, this can avoid printing ink partial solidification
8. the speed of all the cylinderes can be adjusted independently
9. adopting original Janpan SMC and Taiwan MINDMAN pneumatic parts
10. each adjustable location has scale logo
11. the machine is running fast, it's steady and low noise
Technical paremeter:
Machine summary:
single color pad printer is the main machine in printing industry. It has three models for selecting with plate size 100*100mm, 100*150mm, 100*200mm which is suitable for different printing area requirement. The ink tray system is easy to operate and adjust. It's very suitable for printing logos on surface of plastic, hardware, electronic, gifts, toys etc products.
Function introduction:
1. SCM IC compile action program, kinds of printing modes for choosing
2. aut 4-digit counter built-in, and strat printing quantity
3. airframe adopts coin alloy, and metal coating surface
4. worktable, printing pad and ink tray can be adjusted X. Y. Z direction
5. sucking ink and the pressure of printing pad can be adjusted sepearetly
6. the stroke of scratching ink is adjustable
7. it has function of leveling ink by sliding automatically on front/back, this can avoid printing ink partial solidification
8. the speed of all the cylinderes can be adjusted independently
9. adopting original Janpan SMC and Taiwan MINDMAN pneumatic parts
10. each adjustable location has scale logo
11. the machine is running fast, it's steady and low noise
Technical paremeter:
| plate size | 100*100mm |
| max customed plate size | 300*100mm |
| max print size | 70*70mm |
| vertical stroke | 50mm |
| transverse stroke | 125mm |
| max height of work piece | 100mm |
| printing pad pressure | 62.8kgf/sq.cm |
| printing speed | 2000pcs/hr |
| power | 110/220V 50-60Mhz 30W |
| air pressure | 5~7bar |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Pad Printing Machine
- Single Color Pad Printing Machine
- Mini Single Color Tampo Machine
Related Categories
Hot Searches
More