| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Lifelong Maintenance |
| Warranty: | One Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
| Name | Single color pad printing machine |
| power | 110/220V 50-60HZ |
| Air pressure | 5~7bar |
| Steel plate size | 100*100mm |
| Printing area | 70*70mm |
| Printing speed | 1500times/hr |
| Max height of product | 100mm |
| Transverse stroke | 125mm |
| Vertical stroke | 50mm |
| Adjustable angle of rubber pad | 360° |
| Adjustable angle of worktable | ±5° |
| Workstation | 1pc |
| Repeat precision | <0.05MM |
| Machine dimension | 570*410*1150mm |
| Machine weight | 65kg |