| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Lifelong Maintenance |
| Warranty: | One Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
| Name | automatic 4 color pad printer for closures |
| Feeding system | auto vibrating disk |
| Treatment system | flame treatment to improve the ink adhesive |
| Conveyor system | linear feeding and conveyor by guide slot |
| Locating system | jigs |
| Printing system | sealed ink cup pad printing, saving ink, and more environmental |
| Un-loading system | mechanical |
| Controlling system | HMI and PLC programming |
| Electric and pneumatic parts | SMC and MINDMAN |
| Machine shell | cast aluminum with painting surface |
| Machine structure | fixed design, operated quickly |
| Suitable cap size | 28/30mm (diameter) |
| Printing six caps at the same time | 6 pcs at a time |
| Printing speed | 10, 000~12, 000pcs/hr |
| Plate size | 100*250mm |
| Power | 220V 50-60Mhz |
| Air supply | 5 ~ 7 Bar |